A jóga alapja az önuralom, lényege a fegyelmezettség mind a test, mind az elme vonatkozásában. Művelője a jógi, aki minden szempontból összhangban él a környezetével. A jóga őshazája az ókori India, hagyománya több, mint 5000 éves múltra nyúlik vissza. Alapjait 2500 évvel ezelőtt jegyezték le.
Tartalom:
- A jóga alapja: a jóga eredete
- A jóga alapja az ősi könyvekben
- A jóga alapja: a jóga nyelvezete
- A jóga alapja: a jóga változatai
A jóga alapja: A jóga eredete
A védák szerint a jógát Síva alkotta. Ő az örök pusztulás és újjászületés istene, aki a Himaláján lakik. Síva a nyolcmillió négyszázezer lehetséges emberi testtartásból kiválasztott 200 hasznos pózt, és ezeket az embereknek adományozta. Ezeket a pózokat hívjuk ászanáknak.
A kevésbé mennyei eredettörténet szerint a jóga az ősi Indiai lakosok tapasztalatainak eredménye. Az Indus és a Gangesz között terült el az ókori Indiai Birodalom, a korhoz mérten fejlett mezőgazdasággal, emeletes, fürdőszobás házakkal, a városokban vízvezetékkel és csatornarendszerrel. Ilyen fejlett körülményekkel mindig párhuzamosan tud fejlődni a tudomány, a művészet, az ipar és a kereskedelem is.
A jógát hosszú időn keresztül nemzedékről nemzedékre, szájhagyomány útján adták tovább a fiatalabbaknak. Egyes elemei az indiai mesékben, mondákban is felismerhetők.
Egy másik történet szerint az Asthanga jóga rendszer (a Hatha jógáról szóló versgyűjteményt) titkos kéziratát eredetileg egy köteg pálmalevélre írták, majd annak rekonstrukciója maradt fenn. Ezt a 500-1500 éves versgyűjteményt fedezte fel az 1930-as években Sri Tirumalai Krishnamacharya jógamester és tanítványa, miközben szanszkrit szüvegeket kutattak a kalkuttai egyetemi könyvtárban. Lefordították és rekonstruálták, majd elkezdték tanítani az eredetileg 6 ászanából álló sorozatot. Érdekesség, hogy a tanítvány, Pattabhi Jois élete végéig, 94 éves koráig tanította a módszert.
A jóga alapja az ősi könyvekben
A különböző ismereteket Patandzsali bölcs rendszerezte a Jógaszútrák című könyvében. Eszerint a könyv szerint a jóga egy nyolc lépésből álló életvezetési tanácsok rendszere, amiket érdemes a jól felfogott érdekünkben betartani. Ez a könyv adja a jóga filozófia alapját, és befolásolja a jóga irányzatait.
A másik nagy mű a jógairodalomban a Bhagavad Gita, ami ismerteti a jóga főbb irányzatainak filozófiai hátterét. Ez a hindu vallás legszentebb könyve.
További szent könyvek a hindu filozófiában az Upanisadok, amik magukban foglalják a filozófiai nézetek sokféleségét. Mivel ezek a tanok titkosak voltak, a monda úgy tartja, hogy a mester mellé ült a tanítvány, így a mester a fülébe súghatta a szent tanokat. (Wikipédia)
A jóga alapja: a jóga nyelvezete
A jóga nyelvezete a szanszkrit, ami az egyik legősibb indoeurópai nyelv, még ma is élő nyelv. Főleg a kifinomult szépirodalomban, szent szövegekben találkozhatunk vele, azonban még ma is él több ezer bráhman (indiai pap), akik anyanyelvi szinten beszélik.
Bár a jóga ászanák neveit a saját anyanyelvünkön is használhatjuk, egy jógaórára betévedve általában felváltva használja az oktató a szanszkrit és az anyanyelvi kifejezéseket. Teszi mindezt azért, hogy az eredeti jóga hagyományát tudja átadni, illetve a szanszkrit szavak használatával, azok különleges rezgésével segítse a megértést, a megtisztulást és a felemelkedést.
A jóga alapja: a jóga változatai
A jógának négy fő ágát tartják számon. A Bhakti-jóga, ami Isten iránti szeretetet, áhítatot, odaadást takar, a Karma jóga, ami az önfegyelem és akarat, a tettek jógája, a Dzsnyána jóga, ami a tudás, a bölcsesség jógája, illetve a Rádzsa jóga, ami a meditációk rendszere. (Wikipédia- Jóga)
Ebből a négy klasszikus ösvényből fejlődtek ki a mai ismert jóga változatok, mint például a Hatha jóga (a testi egészség tudománya, ami a Rádzsa jógához tartozik), a Mantra jóga (hangokkal és a szavak rezgésével uralja a légzést). Ilyen a Kundalini jóga (a Kundalini energia a gerinc alapján gyűlik össze, a jóga célja ennek az energiának utat engedni, hogy szabadon áramolhasson a fejtető felé), vagy a Nátja- jóga, ami rituális táncot takar.
Természetesen manapság többféle jóga elnevezéssel találkozhatunk. Ezek alapja általában a klasszikus Hatha jóga ászanák, kiegészítve a többi irányzat elemeivel, mint például a légzés, vagy a meditáció.
(Forrás: Bhagavad Gita, úgy ahogy van
Szvámi Szatjánanda Szaraszvatí: Ászana Pránájáma Mudrá Bandha)