Minden vállalkozásban (és minden munkában) van olyan tevékenység, amit nagyon élvezünk és van olyan, amit a hátunk közepére sem kívánunk. Otthon dolgozva, saját magunk felügyelete alatt könnyen elcsábulunk és hajlamosak vagyunk azokra a feladatokra koncentrálni, amiket szeretünk. Azonban a legtöbb részfeladat elengedhetetlen ahhoz, hogy fejlődjön a vállalkozásunk. Ha engedünk a csábításnk máris veszélybe kerül a feljődés.
Mit lehet tenni, hogy minden rendben elkészüljön és haladjon?
Nos, ha eljut arra a szintre a vállalkozásod, akkor ki tudod szervezni, vagy munkatársat tudsz felvenni ezekre a feladatokra. Ki tudsz alakítani egy jó csapatot, ahol mindenki azt csinálja, amihez a legjobban ért, amit a legjobban szeret. Ha például imádsz blogot írni, de a keresőoptimalizálás nem a te asztalod, vagy a hirdetésszöveg még elmegy úgy ahogy, de jobban bele kellene ásnod magad, hogy még frappánsabb legyen, akkor ezeket ki tudod szervezni más cégeknek, vagy építhetsz egy saját csapatot, növelheted a saját vállalkozásod méretét.
Na de mi van addig, amíg eléred ezt a szintet?
Sajnos mindent neked kell csinálni az elején. De ezt ne vedd nyomasztónak… na jó, tényleg az eleinte. Ráadásul természetesen a pénztermelő munkád mellé kell(ene) ezeket beilleszteni…
A jó hír az, hogy ha ezeket elvégzed, akkor ezek már önálló életre tudnak kelni és automatikusan segítik a vállalkozásodat. Egy blog cikket egyszer kell megírni, a videók vágását elegendő egyszer megtanulni.
Könnyen elcsábít a neten szörfözés?
Ha szeretsz a neten lógni, fordítsd ezt a javadra! A szakmádban, amire építed a vállalkozást szükséges további tanulás, fejlődés. Nagyon ajánlott, ha konkrétan abban nem is szeretnél vagy tudsz tovább fejlődni, akkor a testvérszakmákban még mindig megteheted. Pl babákat varrsz, abban profi vagy és nem tud már senki neked újat mutatni, akkor is érdemes mondjuk plüssállatok varrásába kicsit beleásni magad, vagy akár különböző textilekről is tanulhatsz, varrási technikákról. Utána nézhetsz a varrás fejlődésének, történelmének, illetve rokon kézműves tevékenységeknek, mint például a kötés, horgolás, valamint ezek kapcsolódása a varrással. Akár különböző nemzetek varrott babáiról is szerezhetsz információkat.
Miért jó ha kicsit elcsábít a sok információ?
Egyrészt ötletet meríthetsz a saját szakmádhoz. Sose árt a frissítés. Az agyadat is frissen tartod, hiszen nem a napi rutint kell elvégeznie, valami újat, valami mást kell csinálnia.
Rengeteg ötletet kaphatsz a blogodhoz, a kommunikációdhoz. Bővítheted a célcsoportodat is. Talán megtetszik néhány technika, vagy partnereket találsz magad mellé. Az is lehet, hogy (ha nem csak szakmai szemmel, hanem vállalkozói szemmel is figyeled a testvérszakmák képviselőit) rengeteg egyéb ötletet is kapsz.
Például valaki horgolós videókat készít. Te magával a horgolással egyáltalán nem szeretnél foglalkozni, de nagyon praktikusnak találod a megvilágítást, a kamera szögét, vagy a hátteret, az asztal színét, ami szépen kiemeli ahogyan dolgozik a kézműves kollégád. Ezek apróságnak tűnnek, és eleinte nehéz lehet mindenre koncentrálni. Pontosan ezért javaslom, hogy érts kicsit mindenhez. Így ha már kicsit értesz a videózáshoz, akkor azonnal kiélesedik a látásod ezekre az apróságokra! Tudsz ötletet gyűjteni, mások hibáiból tanulni.
Elvem az életfogytig tanulás, és erre bíztatok mindig mindenkit. De nem elegendő csupán megtanulni, az elmélet önmagában semmit sem ér. Használni, alkalmazni is kell a tanultakat!
De mégis hogyan fér bele még ez is a zsúfolt napirendbe?
Tervezéssel! Az idő menedzsment táblázat ebben is segít. A tanulást, ismeretszerzést is írd bele, illetve a tanultak gyakorlatba ültetését! Csak csendben tudsz tanulni? Megteheted, hogy felkelsz egy órával korábban, és akkor olvasol, videót nézel, ötleteket merítesz. Nagyon fontos azonban, hogy különíts el arra is időt, hogy a gyakorlatba ültesd a tanultakat, megvalósítsd a kapott ötleteket.
A 80/20-as szabály itt is érvényes. 20% elmélet, 80% gyakorlat. Tehát ha 1 órán keresztül nézted a horgolós videókat, akkor 4 órán keresztül foglalkozz azzal, amit tanultál a horgolós videókból. Akár egy technika, akár a videókészítéshetsz kaptál inspirációt, akár a szöveg lett frappáns és ötletet kaptál a kommunikációhoz. Vagy blog cikk vázlatot is készíthetsz a látottakból. Lényeg, hogy 20% információ bevitel után 80%-ban adj magadból, ültesd a gyakorlatba, amit hallottál, láttál, vagy ötletet kaptál.
Ez a táblázatban úgy nézhet ki például, hogy hétfő reggel 1 óra elmélet, kedd-péntek reggel 1-1 óra gyakorlat. Vagy lehet akár minden nap 10-15 perc ötletgyűjtés, 40-50 perc megvalósítás. Hétvégén pedig megszülethet erre a poszt.
Vegyél példát a Waldorf iskolákról
A Waldorfosok órarendje olyan, hogy akár egy hónapig is egyetlen téma körül járnak. Napi szinten kevés fajta órájuk van, de azok tömbösítve, hogy bele tudjanak mélyülni, át tudják magukat adni az adott témakörnek. És igen, hetekig azzal foglalkoznak, így szívüket, lelküket, tudatalattikat is át tudja járni az adott témakör. Sokkal mélyebb tudásra tesznek így szert. (Egészen biztosan létezik másik iskolában is ez a módszer, de a Waldorfnál konkrétan tudom, hogy így működik.)
A te esetedben hogyan néz ez ki? Ásd bele magad egy-két héten keresztül csak egyetlen témába és arról tanulj, azokra a kulcsszavakra kutass, arról írj blogot. A horgolás témánál maradva néhány hétig tanulmányozhatod a horgolási technikákat, az ezekről készült videókat, bejegyzéseket, posztokat. Lényeg, hogy egyetlen témánál maradj, hogy a tudatalattidat is át tudja járni, legyen alapanyag számára is, amivel dolgozhat és segíthet téged. Néhány hétig csak próbálgasd, hogy a babavarrásnál milyen kameraállás mutat jól, milyen háttérrel, vagy ha a horgolást szeretnéd ötvözni a babavarrással, akkor azt gyakorold. Ásd bele magad, még ha nem is ez a fő profilod. Nem baj,ha sokszínű vagy, és ha mindezt tervszerűen végzed, akkor a pénztermelő tevékenységedre is marad időd.
Dokumentáld fényképekkel, videókkal, rövid, 15 mp-es videókkal, egyperces videókkal, sok fényképpel a folyamatot. Ezek mind felhasználhatók a későbbi kommunikációdhoz! (dokumentációról cikk)
Ne csábítson el se privát, se szakmai tevékenység!
Tudom, nagyon nehéz fókuszáltan figyelni, ha otthon vannak a gyerekek. Ez a cikk most nem is erről szól, hanem arról, amikor vagy nincsenek otthon, vagy van nyugodt időd. Nagyon fontos a vállalkozásod szempontjából, hogy legyen időd rá! Ilyenkor semmiképpen ne a háztartással foglalkozz, vagy a gyerekek házifeladatával! Van, ahol mehet párhuzamosan a két tevékenység, de mindenképpenjusson mindenre idő. Hogyan?
Vezess bele mindent az időtáblázatodba és tarts magad hozzá! Ha nem sikerül, akkor érdemes megvizsgálni magát a feladatot, és a táblázatot is. Ha nem fontos a feladat, de van rá idő, akkor helyettesíteni mással. Ha fontos, de nincs idő rá, akkor a táblázatot átírni, újratervezni.
Lényeg, hogy legyen egy rendszer, egy szabály, amit tudsz követni, ami egy vezérfonalat biztosít számodra, amire ha ránézel, azonnal tudod, hogy mi a teendőd az adott órában. Amiben minden fontos dolog és feladat benne van.
Így nem fogsz ssel elcsábulni, sem úgy járni, mint sok anyuka (én is), aki csak reggel bevágja a szennyest a mosógépbe, délben átpakol a szárítógépbe, majd este fáradtan kiveszi a száraz ruhákat. Másnap ugyanez a menet, és péntekre már hatalmas halom ruha várja, hogy összehajtogassák és kivasalják. Ha minden nap, vagy meghatározott rend szerint, de mindenre különítünk el időt – a „nemszeretem”, vagy a „hosszú ideig tartó” munkákra is- akkor nem fog feltorlódni, nyomasztani, visszafogni.
Mi kerüljön a táblázatba?
Tedd bele a szakmai fejlődésedhez szükséges tevékenységeket, a vállalkozás építéshez szükséges tevékenységeket, azonban a pénztermelő tevékenységed se szoruljon háttérbe!
- Bontsd le az egyes részfeladatokat. (Ezen belül pl ha a keresőoptimalizálást vesszük, akkor hétfő lehet a blog cikkek ellenőrzése, egyéb apróbb keresőoptimalizálás munkák, kedd kategóriák, címkék, szerda linkek, csütörtök lehet kulcsszavak keresése, péntek blog cikk vázlat a kulcsszavakkal, amiről hétvégén elkészülnek a cikkek.)
- Minden nagyobb témakörre szánj időt a heti terveződben. Azokra is, amik a vállalkozás építéshez kellene, de közvetlenül nem a pénztermelő tevékenységedhet tartoznak.
- Néhány feladatot elég havonta elvégezni, ezek a havi tervezőbe kerüljenek.
- Mindenképpen a „szeretem” tevékenységekre is jusson elegendő idő, és ne sajnáld ezeket az órákat!
Természetesen írj bele mindent a táblázatba, a magánéletet és a szakmai életet is. Legyen helye az énidődnek is, erről már számos cikket olvashatsz itt a blogon! Így nem fogsz elcsábulni, ha választani kell a kedvenc tevékenységed és a nemszeretem munka között, hiszen a táblázatból azonnal látod, hogy mikor és mennyi időd lesz a kedvenc elfoglaltságodra, mikor fogsz a vállalkozásodon dolgozni és mikor a vállalkozásodban. Ki tudsz alakítani egy harmonikus egyensúlyt.
Vezesd tehát a táblázatot, frissítsd, ha szükséges és tartsd hozzá magad!
Ne csábítson el sem szakmai, sem privát tevékenység!
Legyen önuralmad tartani magad a táblázat által mutatott vezérfonalhoz, így kiegyensúlyozottabb, magabiztosabb leszel, a vállalkozásodat pedig stabilan, biztos alapokra tudod építeni.